Wyklęci Niezłomni
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto, ogłoszone 3 lutego 2011 roku, ma na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Jak głosi uzasadnienie ustawy: „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”
Swoją niezłomną postawą Żołnierze Wyklęci dali świadectwo niezwykłego patriotyzmu. Przez lata starano się ich wymazać z narodowej pamięci. Zbigniew Herbert w wierszu „Wilki” napisał:
„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy”
Od kilku już lat pamięć o nich powraca, ich losy są przypominane i uwieczniane, m.in. w piosenkach polskich wykonawców.
W tym szczególnym dniu także i my chcemy przypomnieć sylwetki kilku spośród Żołnierzy Niezłomnych. Wśród nich są m.in. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Witold Pilecki „Witold” i Danuta Siedzikówna „Inka”. Przy okazji sprawdziliśmy wiedzę, jaką o żołnierzach wyklętych mają uczniowie gimnazjum.
Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych to także nasze zadanie. Zatem: Nie pozwólmy zapomnieć! Nie pozwólmy przekłamać! Nie pozwólmy powtórzyć!