Do Matki Ludu Bożego
Do Matki Ludu Bożego, by dziękować za zabrane plony, przybyli 30 sierpnia 2015 r. do Krościenka Wyżnego rolnicy z różnych stron Podkarpacia. Na stadionie sportowym w tej miejscowości odbyły się XXXII Dożynki Archidiecezji Przemyskiej. Centralnym punktem obchodów była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego, Abpa Józefa Michalika.
– Ucałuj chleb z tegorocznego zboża i pobłogosław naszej pracy. – prosili Metropolitę Przemyskiego starostowie Dożynek, Elżbieta i Jacek Frydrychowie. – W tym chlebie kryje się głębia pracy rolnika – mówił w homilii Ksiądz Arcybiskup, podkreślając, że to właśnie chleb Bóg uczynił najgłębszym symbolem – pokarmem, który umacnia duszę człowieka. To bowiem chleb złożony na ołtarzu Chrystus czyni pokarmem na życie wieczne.
– Dożynki to dziękczynienie Panu Bogu za plony doczesne, bo człowiek zabiega także o tę pomyślność doczesną – podkreślał kaznodzieja. Mówił, że Chrystus nie jest przeciwnikiem dobrobytu, ale chce, aby dobra były zdobywane uczciwie i nie z przekreśleniem Bożego Prawa. Przestrzegał przez chciwością: – Trzeba porządkować nasze pragnienia i podporządkować je ostatecznemu pragnieniu jakim jest zbawienie. Może już w najbliższym czasie Bóg nas powoła. Trzeba być w każdej chwili gotowym.
W homilii nie zabrakło także głośno wypowiedzianego niepokoju, jaki wypełnia dzisiaj serca Polaków: brak motywu do pracy. – Trzeba się niepokoić! – wołał Arcybiskup, zaznaczając, że emigracja z wsi przekłada się na zubożenie kultury: – Wieś była kiedyś zapleczem ludzi mądrych – mówił.
Przypominając, że państwo nie jest rzeczą trwałą, Metropolita Przemyski wskazał na trwałe wartości, którym trzeba dzisiaj poświęcić najwięcej troski. Mówił: – Trwała jest rodzina, trwały jest naród i Kościół. To pomaga zachować jedność kiedy znika państwo – podkreślał, przypominając wielokrotne w historii rozbiory państwa polskiego.
Uroczystość zakończyła się poświęceniem wieńców dożynkowych oraz przemówieniami gospodarzy i zaproszonych gości – przedstawicieli władz wojewódzkich i powiatowych.
Przyszłoroczne dożynki – tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia – odbędą się w Polańczyku.