Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej „Radio FARA” nadaje na dwóch częstotliwościach: 98,2 MHz (ze stacji nadawczej w Średniej k. Krzywczy) i 104,5 MHz (ze stacji nadawczej w Czarnorzekach k. Krosna). Od początku posiadania obu częstotliwości mogliśmy nadawać na nich z mocą 1 kW, co nigdy – ze względu na ukształtowanie terenu – nie wystarczało, by pokryć Archidiecezję Przemyską naszym sygnałem. Dość wspomnieć, że rozgłośnie publiczne i komercyjne nadają w naszym regionie z mocą od 5 do 120 kW i – jak wiemy – niekiedy nawet to nie gwarantuje w niektórych lokalizacjach zadowalającego odbioru.

Zwiększenie mocy naszych nadajników było więc od zawsze naszym pragnieniem i dążeniem. Ogólnopolskie regulacje eteru nie pozwalały na to aż do 2013 roku, kiedy to, po niezbędnych procedurach prawnych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodziły się na zwiększenie mocy nadawczej na częstotliwości 98,2 MHz z 1 kW do 5 kW (22 października 2013). Z decyzji tej ucieszyliśmy się bardzo, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że cała operacja będzie kosztowna i potrwa wiele miesięcy.

Od projektu rozbudowy stacji nadawczej w Średniej, poprzez zakup i uruchomienie nowego nadajnika w 2014 roku, projekt i wykonanie nowych anten (6 sztuk zamiast dotychczasowych 3) i w końcu ich powieszenia w ubiegły weekend (1-3 sierpnia 2015) – minęło 1,5 roku. Przy większym budżecie czas ten mógłby być krótszy o co najmniej połowę. Cieszymy się jednak ogromnie, że dzięki ofiarności i wytrwałości wielu osób, udało się całą sprawę doprowadzić do końca.

Z jakim skutkiem? Tego do końca nie wiemy. Częstotliwość 98,2 MHz całkowicie zmieniła swoją charakterystykę i może się zdarzyć tak, że pomimo pięciokrotnie większej mocy, będą miejsca w naszej Archidiecezji, gdzie Radio FARA wciąż nie będzie słyszane lub będzie słyszane gorzej niż dotychczas. Na ogół jednak, powinno być znacznie lepiej – już dziś odbieramy wiele sygnałów od naszych Radiosłuchaczy, że słyszą nas zdecydowanie lepiej lub usłyszeli po raz pierwszy na tej częstotliwości, także w miejscach bardzo oddalonych od Przemyśla. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi na temat słyszalności Radia na 98,2 MHz, które prosimy kierować na adres dyrektor@radiofara.pl.

W tym miejscu składam wyrazy najgłębszej wdzięczności p. Jackowi Marszelewskiemu z Torunia (i wszystkim współpracującym z nim osobom) za przeprowadzenie całej operacji projektowo-techniczno- wykonawczej.

Wszystkim kapłanom i ludziom dobrej woli, w szczególności naszym wiernym Radiosłuchaczom, dziękuję za życzliwość i wszelkie wsparcie duchowe i materialne, które pozwoliło nam na ten ważny krok w rozwoju Radia FARA.

ks. Krzysztof Rzepka
Dyrektor Radia FARA