Otwarcie zmodernizowanej części Oddziału Psychiatrycznego Ogólnego Nr 2 w Żurawicy
W dniu 28 lipca 2015 r. w Wojewódzkim Podkarpackim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy odbyło się otwarcie zmodernizowanej części Oddziału Psychiatrycznego Ogólnego Nr 2. W uroczystości wzięli udział znakomici goście:
Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Przemyski Józefa Michalik, Senator RP Andrzej Matusiewicz, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Anna Schmidt–Rodziewicz – Wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia Polityki Prorodzinnej i Społecznej, Członkowie Rady Społecznej Szpitala.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Przemyskiego Józefa Michalika w intencji pacjentów i pracowników Szpitala.
Prace budowlane zostały rozpoczęte w październiku 2010 roku, a zakończenie prac oraz ostateczne oddanie do użytkowania budynku nastąpiło w dniu 15 czerwca 2015r. Budynek został wykonany w sposób optymalizujący jego wydajność energetyczną, wyposażony jest w nowoczesną instalację sanitarną, grzewczą, oświetleniową, jak również multimedialną. Został on podzielony na dwie części. Jedna z nich to zmodernizowane skrzydło oddziału psychiatrycznego, natomiast druga część została przeznaczona na pomieszczenia biurowe, salę konferencyjną oraz nowoczesne archiwum medyczne.
Dzięki przeprowadzonej modernizacji, oddział został dostosowany do wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
W ramach środków dotacyjnych, oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt niezbędny w procesie hospitalizacji pacjentów. Zwiększyła się również baza łóżkowa o kolejne 36 łóżek, co znacznie poprawiło jakość i dostępność do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów dotkniętych chorobą psychiczną.
W ramach przyznanych środków na poddaszu budynku utworzono trzy pomieszczenia archiwum medycznego, które zostały wyposażone w nowoczesne szafy kartoteczne (typu IPN). Zwiększenie powierzchni archiwalnej rozwiązało problem dotychczasowego braku miejsca do przechowywania dokumentacji medycznej. Poprzednie pomieszczenie archiwum mieściło ok. 20 tys. historii chorób, w obecnej chwili mamy możliwość zgromadzenie 60 tys. woluminów.