P6052643-1– Tradycja Nabożeństw Fatimskich w Miejscu Piastowym jest bardzo długa. I jakkolwiek podjęło ją wiele parafii to jednak to, przeżywane tutaj, ma wymiar szczególny. – Podkreśleniem wyjątkowości Nabożeństw Fatimskich na Górce w Miejscu Piastowym bp Stanisław Salaterski rozpoczął homilię podczas pierwszosobotniego nabożeństwa sierpniowego. To zaś co roku ma charakter szczególy poprzez wspomnienie Solidarności i powrót myślą i sercem do tematów związanych z naszą Ojczyzną.

Patriotyczną refleksję Kaznodzieja rozpoczął nawiązaniem do odczytanego w Ewangelii „Magnifikat”: – Wszyscy włączamy w ten Maryjny hymn to, co przeżywamy w naszych sercach. Także jako naród mamy wiele powodów, aby Boga wysławiać, aby dziękować mu za to, co stało się w naszych dziejach. – Te dzieje zaś, o czym przypominał w homilii Ksiądz Biskup, to walka o wolność: – […] dramatyczna walka Polaków o wolność w powstaniach, wojnach. To jest Polska Droga Krzyżowa ku wolności.

– Jest wiele do uczynienia, aby wolność wywalczona krwią, poświęceniem wielu – przyniosła owoce dla nas i dla następnych pokoleń. I trzeba to sobie uświadomić, że nie ma co oglądać się na innych. To my sami musimy próbować zaleźć rozwiązanie problemów poprzez odpowiedzialne głosowanie podczas wyborów, poprzez uczciwą pracę, poprzez obecosć tam, gdzie coś dobrego się dzieje.

Comiesięczna obecność na Nabożeństwach Fatimskich to zatem z pewnością jedno z dobrze wypełnionych zadań, jakie stawia nam historia współczesna. Co jeszcze robić? Jak żyć? – także o tym mówił Ksiądz Biskup: – Nie możemy żyć według zasady „wszyscy przeciw wszystkim”, ale „wszyscy z wszystkimi”, „wszyscy dla wszystkich”. Solidarność musi iść przed walką. Wówczas ludzkość może przetrwać… przetrwać i rozwijać się – każdy naród w wielkiej ludzkiej rodzinie.