Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia w Przemyślu
Na ulicach Przemyśla pojawili się młodzi ludzie w żółtych koszulkach z charakterystycznym krzyżem papieskim i hasłem tegorocznego obozu letniego dla studentów-stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia im. św. Jana Pawła II. W dniach 10- 14 lipca przeżywali w stolicy naszej Archidiecezji swoiste rekolekcje połączone ze zwiedzaniem różnych miejsc i zabytków naszego regionu. Tym wyjątkowym wydarzeniem podzielił się z naszymi Radiosłuchaczami, jeszcze przed rozpoczęciem obozu, dyrektor Biura Organizacyjnego ks. Dariusz Kowalczyk.
Obóz letni w Przemyślu zainaugurowała 10 lipca o godz. 10 uroczysta Msza św. w Bazylice Archikatedralnej pod przewodnictwem bp Czesława Kozona z Kopenhagi. Obecnych na Eucharystii powitał dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. dr Waldemar Janiga. We wstępie Mszy św. bp Kozon podkreślił, że „żywy pomnik”, jak nazywani są stypendyści, musi się składać z żywych kamieni, i dlatego będzie się modlić za zgromadzoną młodzież. W homilii Metropolita przemyski przekonywał młodych, że Bóg zaprasza wszystkich ludzi, a zwłaszcza młodych, do udziału w fascynującej przygodzie rozwoju swego człowieczeństwa z pomocą łaski Bożej. Na koniec Eucharystii głos zabrali ks. prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. prałat Mieczysław Rusin, gospodarz miejsca, Robert Choma, prezydent miasta Przemyśla, oraz abp Józef Michalik. Po zakończeniu modlitwy stypendyści grupami udali się na kolejne spotkania: niektórzy zwiedzali Muzeum Archidiecezjalne, inni Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, jeszcze inni wraz z historykami odwiedzali przemyskie kościoły. Duża grupa stypendystów zgromadziła się w auli WSD w Przemyślu na konferencji ks. Jacka Michno, w czasie której stypendyści wysłuchali także świadectwa młodego małżeństwa Justyny i Pawła, rodziców Stasia, na temat rozpoznawania swego powołania i budowania wspólnoty małżeńskiej. Po południu dwie pozostałe grupy studentów wysłuchały wykładów dr. Justyny Kuli-Litz (w auli WSD) i Moniki Golenia-Kmiecik (w auli Szkoły księży Salezjanów). W czwartek wieczorem odbyła się Droga Światła, która prowadziła od kościoła św. Józefa na pl. Niepodległości pod pomnik św. Jana Pawła II.
W piątek 11 lipca studenci przeżywali dzień skupienia. Konferencje głosił o. Piotr Twardecki, jezuita. A wieczorem o godz. 17 w Bazylice Archikatedralnej stypendyści wzięli udział w uroczystościach w 71. rocznicę zbrodni na Wołyniu. Animowali uroczystą Eucharystię w intencji ofiar tej zbrodni w Archikatedrze, a następnie delegacja uczestniczyła w Apelu poległych na Cmentarzu Wojskowym.
W sobotę 12 lipca planowana była piesza pielgrzymka stypendystów na Kalwarię Pacławską. Ze względu na potężne deszcze w piątek organizatorzy zaproponowali młodzieży w sobotni poranek najpierw spotkanie z misjonarzem ks. Luka Bovio, a następnie przejazd autobusami do sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej. O godz. 14.30 Mszę św. sprawował bp Stanisław Jamrozek.
Bogaty program letniego obozu zakończyła 13 lipca modlitwa podczas niedzielnych Mszy św. w przemyskich parafiach, a o godz. 19.30 koncert ewangelizacyjny na Rynku Przemyśla.