Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Archiwum wiadomości13 listopada

Księża Salezjanie świętowali 80-lecie duszpasterskiej posługi w Przemyślu. Dziękczynnej Mszy św. w kościele pw. św. Józefa przewodniczył bp Stefan Moskwa, który udzielił także sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Do jubileuszowej uroczystości salezjańska wspólnota parafialna przygotowywała się przez udział w rekolekcyjnych zamyśleniach, które prowadził ks. Zbigniew Suchy, naczelny redaktor Niedzieli Przemyskiej.

12 listopada

Zespół Szkół Mechanicznych i Drzewnych w Przemyślu otrzymał imię ks. Franciszka Winnickiego, wybitnego wychowawcy przemyskiej młodzieży. Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Przemyślu (Błonie) pod przewodnictwem abp Józefa Michalika. Patron Zespołu Szkół żył w latach 1892-1964. Przed II wojną światową przyczynił się do utworzenia Bursy dla młodzieży, a w czasie działań wojennych organizował tajne nauczanie. W latach 50 władze komunistyczne zwolniły ks. Winnickiego ze stanowiska dyrektora Bursy "ze względu na brak oddziaływania w duchu nowych zasad ideologicznych na młodzież". Uchwałą z dnia 14 czerwca 2003 roku, Rada Miasta Przemyśla ogłosiła ks. Franciszka Winnickiego patronem Zespołu Szkół Mechanicznych i Drzewnych.

11 listopada

Ojczyzna potrzebuje ofiarnej pracy, zintegrowanych wysiłków w budowaniu wspólnego dobra i modlitwy – powiedział 11 listopada w Przemyślu abp Józef Michalik, metropolita przemyski. W 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczył on w archikatedrze Mszy świętej w intencji Ojczyzny. W śród tłumnie zgromadzonych wiernych obecni byli przedstawiciele parlamentu, władz powiatowych, miejskich i wojska oraz poczty sztandarowe. W homilii bp Stefan Moskwa mówił miedzy innymi, że służba ojczyźnie to powinność chrześcijańska i obywatelska. To także służba wierności Bożemu prawu. Tam gdzie odmawia się prawa do życia Bogu tam odmawia się prawa do życia człowiekowi. Wielkie totalitaryzmy XX wieku były tego dowodem. Odrzucenie Boga i kwestionowanie jego praw doprowadziły do ludzkiej tragedii. Dziś Europa powinna o tym pamiętać. Nie należy kwestionować tych praw. Nie można budować Europy bez Boga – zaznaczył bp Moskwa. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją ciągle zdobywać. Sekularyzm i zeświecczenie, sprowadzenie religii do sfery tylko prywatności to dążenia liberalizmu szeroko zakorzenionego wśród polityków tej opcji a do tego do-daje się hasła "za wszystko winien jest Kościół i klerykalizm". Zdaniem biskupa przestrzeń wolności należy zagospodarować naszymi rodzimymi wartościami m.in. patriotyzmem. On się nie przeżył. Wyrzucenie lektur szkolnych o narodowych powstaniach i II wojnie światowej nie "ułatwi młodzieży rozwinięcia skrzydeł". W patriotycznym wychowaniu do wolności musimy znaleźć miejsce na cześć dla narodowych bohaterów. Trzeba wypełnić przestrzeń wolności tradycją przekazaną przez kulturę i ojców naszych – to patriotyczny obowiązek. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra i Archidiecezjalny chór "Magnificat" pod dyrekcją ks. prał. Mieczysława Gniadego. Na zakończenie chór wykonał poloneza Ogińskiego.

cofnij -   1  2  3  4  5  6  7  8   - wcześniejsze

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu