Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Archiwum wiadomości21 listopada

40 nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej wstąpiło w szeregi tej organizacji. W patronalne święto Chrystusa Króla, obchodzone wspólnie z Akcją Katolicką, na ręce abp Józefa Michalika uroczyście złożyli swoje ślubowanie wierności Bogu, ojczyźnie i ludziom, przyrzeczenie pracowitości, kształtowania umysłu i serca, posza­no­wania godności, własnej i cudzej pracy.
W homilii metropolita przemyski mówił o potrzebie podejmowania zadań apostolskich przez świeckich i korygowaniu na modlitwie, rozeznawaniu duchowym podejmowanych działań według metody: widzieć, oceniać i działać.
Poruszył też kwestię związaną z zadaniami i funkcją asystenta w kościelnych wspólnotach: „Asystent nie jest do rozkazywania, ale ma stać obok. Ma towarzyszyć w drodze formacji i podejmowania decyzji. Ma wychowywać do podejmowania decyzji. Czasem musi pozwolić podjąć nawet niewłaściwą decyzję. Pozwolić „upaść”, tak jak matka kontrolując pozwala upaść dziecku, bo inaczej wychowałaby kalekie dziecko, niezdolne do samodzielnego życia… Kościołowi potrzebny jest apostolat ludzi świeckich, którzy będą wsłuchiwać się w to co Duch Święty mówi do Kościoła. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni - i to trzeba pomóc sobie zrozumieć. Taki jest Kościół i taka jest wola Pana.
Ale Kościołowi potrzebni są ludzie świeccy bezinteresowni w działaniach. To co robimy ma służyć Chrystusowi. Świecki, członek Akcji Katolickiej czy jakiejś innej wspólnoty ma prawo iść do wyborów, ale nie może tego wykorzystywać dla własnych celów czy interesu partii politycznej, którą reprezentuje. Czekamy na ludzi uczciwych, bezinteresownych, takich w których będziemy mogli zobaczyć siebie.
O wierności Kościołowi świadczy gotowość na prześladowania za wiarę, gotowość na trudności. Naśladowanie Chrystusa do końca. Oddać życie dla wierności przykazaniom.
Kościołowi potrzeba takich ludzi, którzy by umieli iść drogą wierności Bogu tak jak Rocco Buttiglione. Zachować wierność sumieniu. Są to drogi bezpieczne na drodze do wieczności.


Po Mszy świętej Prezes Akcji Katolickiej wręczył laureatom konkursu „Czyn miłosierdzia 2004” pamiątkowe statuetki imienia Jana Pawła II. Otrzymali je: abp Michalik, za wspieranie dzieł miłosierdzia w diecezji oraz wspólnota Akcji Katolickiej z Brzozowa za prowadzenie Klubu EMAUS, który służy miejscowemu społeczeństwu.

***

O godz. 11.45 w parafii św. Antoniego w Przemyślu [Reformacji] Ksiądz Biskup Adam Szal dokonał poświęcenia odnowionych kaplic Drogi Krzyżowej.

cofnij -   1  2  3  4  5  6  7   - wcześniejsze

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu