Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Kartka z kalendarza...

19 września

Św. Januarego, biskupa i męczennika, patrona Neapolu

Św. January, urodzony około roku 275, był biskupem Benewentu, kiedy wybuchło prześladowanie za Dioklecjana. Na rozkaz Drakoncjusza, gubernatora Kampanii, Sosjusz, diakon Misenum, Prokulus, diakon Puzzuoli oraz Eutyches i Akucjusz, dostojnicy świeccy, zostali uwięzieni w Puteoli. Dowiedziawszy się o tym św. January, który był przyjacielem Socjusza, postanowił odwiedzić współwyznawców, by dodać im odwagi.

Strażnicy jednak odkryli jego zamiary i poinformowali o nich przełożonych. Tymoteusz, następca Drakoncjusza, wydał rozkaz pochwycenia św. Januarego i odstawienia go do swojej rezydencji w Noli. Razem z biskupem uwięziono jego diakona Festusa i Dezyderiusza, pełniącego w Kościele funkcję lektora.

W jakiś czas później, kiedy gubernator jechał do Puteoli, trzech uwięzionych, zakutych w żelaza przywiązano do jego zaprzęgu i pognano do tego miasta. Tutaj umieszczono ich w tym samym więzieniu, w którym byli już pozostali czterej chrześcijanie. Zgodnie z rozporządzeniem cesarza, wszyscy mieli być rozszarpani przez dzikie zwierzęta. Nazajutrz zgromadzono ich na arenie amfiteatru, ale żadna z bestii nawet się nie ruszyła. Posądzono ich wobec tego o czary i skazano na ścięcie. Wyrok został wykonany w pobliżu Puteoli około roku 305. Relikwie św. Januarego przeniesiono później do Neapolu. Krew św. Januarego przechowywana jest w zapieczętowanej ampułce w skrzepłej postaci, ale przybiera postać płynną, kiedy ampułka znajdzie się w pobliżu innych relikwii świętego, szczególnie jego czaszki. Zdarza się to zazwyczaj 19 września w pierwszą niedzielę maja (tj. w dzień przeniesienia jego relikwii do Neapolu) oraz 16 grudnia (dzień, w którym wstawiennictwo św. Januarego uratowało Neapol od wybuchu Wezuwiusza). Od dłuższego czasu uczeni próbują wyjaśnić to niezwykłe zjawisko, ale ich badania nie przyniosły dotąd rezultatu.

Modlitwa: Boże, Ty dajesz nam obchodzić wspomnienie świętego Januarego, męczennika, spraw, abyśmy mogli razem z nim radować się wiecznym szczęściem. Amen.

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu