Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Kartka z kalendarza...

9 września

Św. Piotra Klawera, kapłana, patrona misji afrykańskich

Piotr Klawer urodził się w Hiszpanii w roku 1580. Jego zubożali rodzice byli potomkami starych i znakomitych rodzin. Piotr uczył się w kolegium jezuickim w Barcelonie, po czym w roku 1609 rozpoczął nowicjat u jezuitów w Tarragonie. Ostatnie śluby złożył 8 sierpnia 1604 roku. W czasie studiów filozoficznych, odbywanych na Majorce, młody zakonnik pod wpływem św. Alfonsa Rodrigueza powziął zamiar wyjazdu do Indii, by "ratować tysiące ginących tam dusz".

W roku 1610 udał się do Kartageny (obecnie Kolumbia), głównego ośrodka handlu niewolnikami w Nowym Świecie, gdzie co miesiąc lądowało tysiące niewolników.

W roku 1616 otrzymał święcenia kapłańskie, po czym uczynił ślub służenia niewolnikom. Przez trzydzieści trzy lata ciężko pracował, by ulżyć ich doli, nieść im pomoc i pociechę duchową. Działał także na rzecz zniesienia handlu niewolnikami. Miłość, jaką ich otaczał, była niemal nadprzyrodzonej miary.

Kiedy statek wiozący niewolników wpływał do portu, Piotr spieszył do ładowni, gdzie gromadzono czarnych nieszczęśników. Uśmierzał ich rozpacz i ból, otaczał troskliwą opieką chorych i pokrzepiał umierających. Przy pomocy kapłanów murzyńskich nauczał też niewolników prawd wiary chrześcijańskiej i udzielał sakramentów. Dzięki jego wysiłkom trzysta tysięcy dusz weszło do Kościoła. Z nowo nawróconymi podopiecznymi podążał także na plantacje, na których ich zatrudniano. Tutaj zachęcał ich do życia po chrześcijańsku, skłaniając zarazem i napominając ich właścicieli, by odnosili się do nich w humanitarny sposób. Zmarł w roku 1654.

Pod jego wezwaniem Maria Teresa Ledóchowska założyła "sodalicję św. Piotra Klawera" dla misji afrykańskich, niosącą wydatną pomoc misjonarzom w Afryce.

Modlitwa: Boże, który obdarzyłeś świętego Piotra Klawera podziwu godną miłością i cierpliwością w niesieniu Twoim niewolnym sługom wiedzy o Tobie, spraw, aby za jego pomocą wszyscy stali się wolni i równi. Amen.

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu