Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Kartka z kalendarza...

14 lipca

Św. Kamila de Lellis, kapłana, patrona szpitali i chorych

Św. Kamil urodził się w roku 1550, w Bucchianico w królestwie Neapolu. Po pięciu latach lekkomyślnego żołnierskiego życia nawrócił się i wiedziony gorącym pragnieniem pokutowania za grzechy młodości chciał wstąpić do kapucynów. Opatrzność pokierowała jednak inaczej jego losem. Dwukrotnie musiał opuścić nowicjat z powodu choroby: owrzodzenia nóg. Udał się więc do Rzymu i przyjęty do szpitala Św. Jakuba dla nieuleczalnie chorych, objął w nim stanowisko dozorcy. Poświęcił się służbie chorym, oddając im najniższe posługi.

W wieku trzydziestu dwóch lat zaczął się uczyć, zgłębiając stopniowo wiedzę od najprostszych jej elementów. W roku 1584 otrzymał święcenia kapłańskie i założył zakon kleryków regularnych posługujących chorym (kamilianie). Po wielu trudnościach udało mu się otrzymać aprobatę Stolicy Apostolskiej. Zakonnicy oprócz trzech zwykłych ślubów składali jeszcze czwarty: opiekowania się chorymi, nawet zadżumionymi.

Od tej pory jego życie było całkowicie poświęcone chorym i umierającym. Po jego śmierci pracę tę kontynuowali współbracia zakonni. Spowiednikiem św. Kamila był św. Filip Nereusz. Bóg obdarzył św. Kamila duchem proroctwa i innymi łaskami. Św. Kamil zmarł 14 lipca 1614 roku.

Modlitwa: Boże, Ty dałeś świętemu Kamilowi, kapłanowi, szczególną miłość ku chorym, napełnij nas duchem Twojej miłości, abyśmy służyli Tobie w naszych bliźnich i w godziną śmierci mogli spokojnie odejść do Ciebie. Amen.

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu