Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Kartka z kalendarza...

11 maja

Św. Franciszka di Girolamo, kapłana i apostoła Neapolu

Urodzony we Włoszech w roku 1642, św. Franciszek, mając szesnaście lat, wybrał stan duchowny. Studiował teologię w Neapolu. Otrzymawszy święcenia, wykładał w Neapolu w jezuickim kolegium dla szlachetnie urodzonych; cieszył się wielkim poważaniem studentów. Cztery lata później wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i spędził czterdzieści lat jako misjonarz pracujący w Neapolu.

Św. Franciszek był wspaniałym kaznodzieją. Opowiadano o nim, iż był "jagnięciem, gdy mówił, ale lwem, gdy głosił Ewangelię". Odbył co najmniej sto misji w całych Włoszech, ale Neapolitańczycy nie pozwalali, aby opuszczał ich na dłużej. Wszędzie, gdzie się zjawił, otaczały go tłumy; ludzie łowili każde jego słowo i cisnęli się do jego konfesjonału. Nawrócił niezliczoną liczbę grzeszników. Mówiono, że dzięki niemu przynajmniej czterystu zatwardziałych grzeszników powracało co roku do Boga.

Św. Franciszek nie ustawał w poszukiwaniach grzeszników; odwiedzał wioski, czatował na drogach i rogach ulic, zachodził do więzień i domów publicznych, nie pomijał nawet galerników. Nawrócił wielu więźniów mauretańskich i tureckich. Największy rozgłos zdobyło mu nawrócenie Marii Elwiry Gassier, Francuzki, ojcobójczyni, która w męskim przebraniu schroniła się w szeregach armii hiszpańskiej.

Św. Franciszek założył również organizację ludzi pracy, którzy mieli pomagać jezuitom; zorganizował bezprocentowy lombard, uratował niezliczone dzieci, zawracając je z drogi występku. Po śmierci opromieniła go sława cudotwórcy; wokół jego grobu zaczęły gromadzić się rzesze pielgrzymów. Zmarł w roku 1716.

Modlitwa: Wszechmocny, wieczny Boże, który kazałeś nam dzisiaj radować się uświęceniem św. Franciszka, spraw, abyśmy pracą utwierdzali i pogłębiali tę wiarę, którą on niezmordowanie i gorliwie głosił. Amen.

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu