Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Kartka z kalendarza...

27 stycznia

Św. Anieli Merici, dziewicy

Urodzona w roku 1474 w Desenzano nad jeziorem Garda we Włoszech, św. Aniela Merici w piętnastym roku życia została tercjarką św. Franciszka. Bóg objawił jej, że zostanie założycielką "towarzystwa" opiekującego się duszami. Założyła dwie szkoły dla dziewcząt: w Desenzano i w Brescii. Skupiwszy wokół siebie dwanaście towarzyszek założyła w Brescii zgromadzenie urszulanek.

Św. Aniela umiała myśleć i wyciągać wnioski: szybko też zrozumiała nową rolę kobiety w społeczeństwie przekształconym przez Odrodzenie. Doszła do wniosku, że wszyscy, którzy się do niej przyłączą, powinni żyć nadal życiem świeckim, ale poświęcić się pracy fizycznej i duchowej, a przede wszystkim wychowaniu do miłosierdzia.

Jej idee wychowawcze znacznie różniły się od założeń szkoły klasztornej. Towarzyszki swoje wolała wysłać do domów uczennic, sądziła bowiem, że dzięki temu wpłynie na poprawę warunków społecznych, gdyż "bałagan w społeczeństwie jest wynikiem bałaganu w rodzinie". Idea zakonu żeńskiego, którego członkinie nie wyróżniałyby się habitami, nie składały uroczystych ślubów i nie przebywałyby w zamknięciu stanowiła w owych czasach duży postęp, chociaż zakon był zobowiązany przyjąć zabezpieczenie kanoniczne, wymagane wówczas od wszystkich zakonnic.

25 listopada 1535 roku na Piazza del Duomo miało miejsce uroczyste założenie kanoniczne zgromadzenia urszulanek. Jako patronkę św. Aniela wybrała św. Urszulę, ponieważ od swej męczeńskiej śmierci św. Urszula była uważana za ideał chrześcijańskiej czystości.

Kiedy umierała w roku 1540, szacowano, że przynajmniej połowa mieszkańców Brescii była luteranami lub kalwinami. Jednak szkoły urszulanek wzmacniały i szerzyły katolicyzm, a w końcu obroniły Włochy przed tym, co dzisiaj nazywamy "nowoczesną niewiarą".

Modlitwa: Boże, Ojcze miłosierny, wysłuchaj modlitw, które zanosi za nas święta Aniela, dziewica, i spraw, abyśmy naśladując jej miłość i roztropność, byli wierni Twojej nauce i świadczyli o niej naszym życiem. Amen.

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu