Plac Katedralny 4a · 37-700 Przemyśl · tel. 16 678 66 94 · fax. 16 678 26 74 · kuria@przemyska.pl

Archiwum wiadomości31 grudnia

W parafiach Archidiecezji odbyły się nabożeństwa przebłagalno-dziękczynne za kończący się rok. W Archikatedrze, Mszy świętej na zakończenie starego roku przewodniczył ks. abp metropolita Józef Michalik, który również wygłosił homilię. W zakończeniu Roku uczestniczył również ks. bp Adam Szal oraz kanonicy Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej.

25 grudnia

Pasterce w archikatedrze przemyskiej przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik.
W kazaniu mówił m.in.:
Przychodzimy do Betlejemskiego Żłóbka kierowani wiarą w Boga. Boże Narodzenie ma wielkie przesłanie i bogatą symbolikę… Tu Bóg przemawia znakami miłości do każdego człowieka. Najważniejszy jest Chrystus. Staje się człowiekiem z Kobiety podporządkowanej Bogu - wierzącej, niepokalanej, ale niewiasty. Jest ubogi, ubogi wśród najuboższych, ale jest Bogiem. To nie jest upokorzenie Boga, to jest dowód miłości, maksymalizmu Bożego zainteresowania człowiekiem.
Jezus przychodzi w rodzinie, ojca i matki – bo oni zapewniają właściwy i pełen miłości rozwój dziecka. Trzeba o tę rodzinę dbać i strzec się tego, co jej zagraża. Trzeba się uczyć tego podporządkowania ojcu i matce; i tej miłości, oddania a nawet bezradności w trudnościach z dzieckiem. … Matki i ojca nikt dziecku nie zastąpi. Bóg potrzebuje ludzi do zrealizowania swoich wielkich planów.
Bóg ciebie potrzebuje do swoich planów! A największym planem Bożym jest zbawienie każdego człowieka. Do tego Bóg potrzebuje mnie i ciebie - i nikt nas nie może w tym wyręczyć. …
Aby przeżyć dobrze Boże Narodzenie trzeba spełnić pewne warunki:
1. nie przegapić tego momentu. Nie wolno nam udawać, że nie widzimy znaków, chwili która wzywa do dawania świadectwa.
2. Trzeba porządkować nasze życie, nasze relacje z drugim człowiekiem, nasze programy. Nie trzeba wstydzić się tego, że jest coś do uporządkowania w naszym życiu. Trzeba wprowadzić dynamikę przemiany w swoje wnętrze, myślenie, relacje z ludźmi.
Nie udawajmy patrząc na dzisiejszy świat, że nic się nie dzieje, nie udawajmy, że nie wiemy; że nie zauważamy, że idzie wielka walka - walka o zasady moralne; że pracują ludzie, którzy chcą przekreślić Boży plan. Odwieczny proces walki dobra ze złem toczy się i dziś. …
Idzie wielki atak na to co święte, atak na rodzinę. Zaprzeczeniem postępu cywilizacyjnego jest legalizacja związków jednopłciowych. To kiedyś zakończyło starożytną kulturę grecko-rzymską. Moralność, życie, etykę odłączono od przekonań, zburzono fundamenty moralne. Ale człowiek ma perspektywę otwarcia się ku wolności, do której wyswobodził nas Chrystus. Do pokonywaniu siebie, swoich słabości…
Nie udawajmy, że nie wiemy co się dzieje w Europie, która wykreśla z konstytucji prawo do historycznej prawdy o chrześcijańskich korzeniach. Trzeba mieć odwagę tak jak Rocco Butiglione powiedzieć co jest dobre a co złe.
Trzeba żebyśmy przed Żłóbkiem powiedzieli, ze nie jesteśmy za wolnością bez etyki,
za wolnością, która depcze prawo Boże, albo prawa drugiego człowieka.
Nie jesteśmy za wolnością egoizmu narzucającego innym swoje przekonania.
Dochodzi do tego, że jest wolność dla wszystkiego co złe, a nie ma wolności dla dobra, dla bycia prawym, uczciwym. Chroni się prawa zwierząt, a depcze prawo do życia dziecka poczętego.
Trzeba nam pamiętać o historycznych czasach, które odeszły od wiary i zapłaciły za to najwyższą cenę
.

cofnij -   1  2  3  4   - wcześniejsze

© 2005-2014 Kuria Metropolitalna w Przemyślu